Kuşak Sistemi

cord_wit1 Cruda (Beyaz Kuşak/Branca Cordâo): Başlangıç düzeyi – 1 yıla kadar eğitim almış. Öğrenciler Capoeira öğrenmeye başlar. “Corda Cruda” ya da “Saf Kuşak” öğrencilerin tecrübesiz görülmesinden ziyade, güçlü bir büyüme potansiyeline sahip görüldüğünü belirtir.
cord_witgeel Sarı Beyaz Kuşak (Branca Amarelo Cordâo): Orta düzey – 1 ila 2 yıl arası eğitim almış. Geçiş dönemi kuşağıdır.
cord_geel Sarı Kuşak (Amarelo Cordâo): Orta düzey – 1 ila 3 yıl arası eğitim almış. Öğrenciler Capoeira oyununu anlamaya başlar. Tekmeler, yer hareketleri ve müzik hakkında temel bilgilere sahiptirler. Birçok şarkının nakaratını bilir ve bazı enstrümanları çalabilirler.
cord_witoranje Turuncu Beyaz Kuşak (Branca Laranja Cordâo): Orta/İleri düzey – 2 ile 3 yıl arası eğitim almış. Geçiş dönemi kuşağıdır.
cord_oranje Turuncu Kuşak (Laranja Cordâo): Orta/İleri düzey – 4 ile 5 yıl arası eğitim almış. Öğrenciler Capoeira oyunu hakkında daha derin bir anlayışa erişmiştir. Artık değişik tekmeler ve akrobatik hareketler kullanmaya başlarlar. Bu düzeyde ayrıca Roda da solo şarkı söyleyebilirler ve birçok farklı enstrüman çalabilirler.
cord_blauwrood Mavi Kırmızı Kuşak (Vermelho Azul Cordâo): Monitor – Öğrenciler “Monitor” ünvanını kazanırlar. Artık eğitime farklı bir pencereden bakmaya başlarlar çünkü eğitmenliği de öğrenmeye başlamışlardır, hatta kendi eğitmenlerinin gözetiminde öğrenci yetiştirmeye bile başlayabilirler. Daha düşük düzeydeki öğrencileri yönlendirirler. Capoeirista olarak geniş bir yelpazede tekmeleri ve akrobasiyi bilirler, şarkı repertuvarları geniştir ve her enstrümanı çalabilirler.
cord_blauw Mavi Kuşak (Azul Cordâo): Graduado/Instrutor – Öğrenciler “Graduado” ünvanını kazanırlar, ki bu yetişmiş ya da mezun anlamına gelir. Bu aslında yeni bir baslangıç, bir anlamda yeni bir Corda Crudadır, çünkü bu düzeydeki öğrencilerin çalışmaları artık çoğunlukla eğitmen olma yönündedir. Bilgilerini diğer öğrencilerle paylaşmaları, hatta kendi sınıflarını oluşturmaları teşvik edilir. Kendi sınıfını başlatan bir Graduado artık “Instrutor” olur.
cord_groen Yeşil Kuşak (Verde Cordâo): Instrutor – Capoeiristalar, eğitmenlik yeteneği dahil, kendilerini geliştirmeye devam etmektedirler. Rodada ve sınıfta öğretirken oldukça güçlüdürler. Güçleri, oyunlarına kattıkları Malicia yeteneğinden, yani kurnazlıktan gelir. Malicia, capoeiristaların rakiplerini kandırma ve şaşırtma yetenekleridir.
cord_paars Mor Kuşak (Roxa Cordâo): Professor – Bu düzeye erişebilmek için capoeiristalar, iyi dövüş ustaları olmanın yanında iyi eğitmenler olarak da kendilerini kanıtlamış olmalıdırlar. Artık yüksek bir mertebeye erişmiş ve hayatlarını Capoeira’nın bir parçası olmaya vermiş olduklarından, Professorlar büyük saygı görür. Rodada öğrendikleri numaraları özel hayatlarındaki mücadelelere de yansıtarak, malicia yeteneklerini geliştirmeye devam ederler.
cord_bruin Kahverengi Kuşak (Marrom Cordâo): Contra-Mestre ya da Formando – Yetiştiren anlamına gelir. Contra-Mestreler sadece kendi gruplarında değil, Capoeira dünyasında özel bir yere sahiptirler. Gruptaki Mestrenin sağ koludurlar ve bu düzeydeyken bile, en az bir Mestre kadar saygınlık ve intibaha sahiptirler. Öğrendikleri tüm teknikleri birleştirerek, rodada ateşli ve insafsız bir oyun yaratabilirler.
cord_zwart Siyah Kuşak (Preta Cordâo): Mestre – Grupo Capoeira Brasil’de siyah kemer son seviyedir. Capoeiristalar bu seviyeye ulaştıklarında formado olarak adlandırılırlar. 5-6 senelik geçis döneminden sonra Mestre olarak adlandırılırlar. Bu capoeiristalar için doruk noktasıdır. Mestreler yeteneklerinden dolayı efsanevidirler. Mestreler tüm gruplarda ve grup aktivitelerinde en üst basamağı oluştururlar.